Әкімшілік-құқықтық пәндер кафедрасы

Кафедраның профессорлық-оқытушылық құрамы

Кафедраны полиция подполковнигі Александр Сергеевич Смышляев басқарады. «Құқық қорғау қызметі» мамандығы бойынша философия докторы (PhD) ғылыми дәрежесі, сондай-ақ әкімшілік полицияда практикалық жұмыс өтілі бар.
Кафедрада келесі қызметкерлер өз қызметін жүзеге асырады:
— кафедраның аға оқытушысы, заң ғылымдарының магистрі, полиция подполковнигі Алмагуль Маратбекқызы Сагалиева;
— кафедраның аға оқытушысы, құқық магистрі, полиция подполковнигі Азамат Еркенұлы Мұқажанов;
— кафедраның аға оқытушысы, заң ғылымдарының магистрі, полиция подполковнигі Анна Николаевна Медведева;
кафедраның аға оқытушысы, заң ғылымдарының магистрі, полиция подполковнигі Айнур Кошановна Танкибаева;
— кафедра оқытушысы, полиция подполковнигі Бауыржан Оразбайұлы Ілияс;
— кафедра оқытушысы, Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс магистрі, полиция капитаны Гульстан Шокановна Жантемирова;
— кафедра оқытушысы, полиция капитаны Майра Есенгельдиевна Кусайнова.
Кафедраның профессорлық-оқытушылық құрамының басты әлеуеті академияда жұмыс бастағанға дейін ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелерінде басшылық лауазымдарды атқарған тәжірибелі қызметкерлер болды. Олардың ішінде:
— полиция подполковнигі Алмагуль Маратбекқызы Сагалиева, Қостанай қаласы ІІБ ЖПҚБ учаскелік инспекторларына басшылық ету жөніндегі аға инспектор лауазымында педагогикалық қызметті жүзеге асырғанға дейін жұмыс істеген.
— полиция подполковнигі Айнур Кошановна Танкибаева, Солтүстік Қазақстан облысы бойынша ПД Петропавл қ. ПБ жергілікті полиция қызметі бөлімінің ұйымдастырушылық-талдау жұмысының аға инспекторы лауазымында педагогикалық қызметті жүзеге асырғанға дейін жұмыс істеген.
— полиция капитаны Майра Есенгельдиевна Кусайнова, Қостанай қ. ПБ Солтүстік ПБ ЖПҚБ ЮПТ учаскелік полиция инспекторы лауазымында педагогикалық қызметті жүзеге асырғанға дейін жұмыс істеген.

Кафедраның оқытатын пәндері

Кафедра кәсіптік даярлау, біліктілікті арттыру және қайта даярлау, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру факультеттерінде бірқатар оқу пәндерін оқытуды қамтамасыз етеді:
— «ІІО әкімшілік-юрисдикциялық қызметі»;
— «Ішкі істер органдарындағы басқару негіздері»;
— «Жергілікті полиция қызметі бөлімшелері қызметінің құқықтық және ұйымдастырушылық ерекшеліктері және олардың әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу функцияларын іске асыруы»;
— «Құқық қорғау қызметінің өзекті мәселелері»;
— «Әкімшілік полиция жұмысының сервистік моделі: қазіргі жағдайы және даму перспективалары»;
— «Құқық қорғау қызметінің жалпы теориясы»;
— «Кәсіби дайындық».
Мамандандыруға сәйкес кафедра болашақ әкімшілік полиция офицерлерін даярлауды жүзеге асырады.
Кафедрада оқытылатын пәндердің ерекшелігі курсанттар мен тыңдаушылардан теориялық білімді ғана емес, практикалық дағдыларды да меңгеруді талап етеді. Осы бағытты сапалы қамтамасыз ету үшін кафедра ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелерімен табысты ынтымақтасады, шығу оқу сабақтарын өткізеді, әкімшілік полицияның неғұрлым тәжірибелі қызметкерлерін оқу процесіне және әкімшілік қызметтің өзекті мәселелері бойынша семинарларға, дөңгелек үстелдерге қатысуға тартады.
Бүгінгі таңда әкімшілік-құқықтық пәндер кафедрасы академияның озық, қарқынды дамып келе жатқан бөлімшесі болып табылады, оның профессорлық-оқытушылық әлеуеті білім беру процесінің басты мақсатына – ішкі істер органдары үшін білікті мамандар даярлауға қол жеткізуді қамтамасыз етуге қабілетті.