Қылмыстық-атқару жүйесі арнайы есеп бөлімінің қызметкерлерімен дөңгелек үстел

2019 жылғы 11 қазанда ІІМ Шырақбек Қабылбаев атындағы Қостанай академиясының қылмыстық, қылмыстық-атқару құқығы және криминология кафедрасының профессорлық-оқытушылық құрамымен «Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын тұлғаларды есепке алуды ұйымдастыруды жетілдіру» тақырыбында дөңгелек үстел ұйымдастырылды. Академияның біліктілікті арттыру және қайта даярлау институтының тыңдаушылары ҚАЖ арнайы есеп бөлімінің бастықтары және аға инспекторлары үшін ұйымдастырылған дөңгелек үстел — Қазақстан Республикасы ІІМ Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Қостанай облысы бойынша Департаментінің арнайы есеп бөлімінің бастығы В.В. Нестерді және Адам құқықтары мен заңдылықты сақтау бойынша Қазақ халықаралық бюросының Қостанай облысы бойынша филиалының директоры М.М. Ахметбекованы шақыра отырып өткізілді.
Дөңгелек үстел жұмысында қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын тұлғаларды есепке алуды ұйымдастырудың ерекшеліктерімен байланысты сұрақтар талқыланды. Әділет майоры В.В. Нестердің «ҚР ІІМ «Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын тұлғаларды есепке алу ережелерін бекіту туралы» бұйрығын тәжірибеде ұйымдастыру» атты мақаласы ерекше қызығушылық танытты. Сонымен қатар сотталғандарды арнайы есепке алуды қолдану тәжірибесі мен оны жетілдіру жолдары және де бас бостандығынан айыру түріндегі жазаларды сотталғандарға айыппұлмен алмастыру барысында туындайтын сұрақтар  талқыланып, талданды.
«Дөңгелек үстел» жұмысы барысында идеялар, пікірлер, тұжырымды ойлар болды, олар өз кезегінде қызметкерлердің тәжірибелік қызметінде орнын табады деген сенімдеміз.
Жұмыстың нәтижесі бойынша қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын тұлғаларды есепке алуды ұйымдастырудың тиімділігін арттыруға бағытталған ұсынымдар әзірленді.

Қылмыстық, қылмыстық-атқару құқығы және
криминология кафедрасының бастығы
полиция полковнигі
М. Шалгимбаев

Круглый стол с сотрудниками отделов специального учета уголовно-исполнительной системы

11 октября 2019 года в Костанайской академии МВД имени Шракбека Кабылбаева профессорско-преподавательским составом кафедры уголовного, уголовно-исполнительного права и криминологии был организован и проведен круглый стол на тему: «Совершенствование организации учета лиц, содержащихся в учреждении уголовно-исполнительной системы» со слушателями курсов повышения квалификации (начальники, старшие инспекторы отделов специального учета УИС) института повышения квалификации и переподготовки Академии с приглашением начальника отдела специального учета Департамента Комитета уголовно-исполнительной системы МВД Республики Казахстан по Костанайской области майора юстиции Нестер В.В., а также директора Костанайского областного филиала Казахстанского международного бюро по правам человека и соблюдения законности Ахметбековой М.М.
В ходе круглого стола были рассмотрены вопросы, связанные с особенностями организации учета лиц, содержащихся в учреждении уголовно-исполнительной системы. Особый интерес вызвал доклад майора юстиции Нестер В.В. по теме «Исполнение приказа МВД РК «Об утверждении Правил ведения учета лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы» на практике». Наряду с этим, была проанализирована и обсуждена практика применения специального учета осужденных и пути ее совершенствования, а также рассмотрены отдельные вопросы, возникающие при освобождении осужденных, при применении замены наказания виде лишения свободы на штрафы.
В ходе работы круглого стола прозвучали интересные идеи, мнения, конструктивные предложения, которые в последующем найдут свое отражение в профессиональной деятельности сотрудников.
По результатам обсуждения  были выработаны предложения и рекомендации, направленные на повышение эффективности организации учета лиц, содержащихся в учреждении уголовно-исполнительной системы.

Начальник кафедры уголовного,
уголовно-исполнительного права и криминологи полковник полиции
М. Шалгимбаев