Қазақстан Республикасы ІІМ Оқу орталығындағы (Шымкент қ.) семинар-тренингі

Қазақстан Республикасы мен БҰҰ даму бағдарламасы саяси даму кеңесінің Сеул Орталығының серіктестік бағдарламасы аясында 2019 жылдың 16-18 қыркүйек аралығында Қазақстан Республикасы ІІМ оқу орталығы (Шымкент қ.) базасында полиция қызметкерлері үшін «Гендерлік зорлық-зомбылық саласында сот әділдігіне қол жеткізуді күшейту — гендерлік зорлық-зомбылық фактілері бойынша жұмыс кезінде полиция күштерін тиімді қолдану, әлеуетін арттыру және жұмылдыру» атты семинар-тренинг өткізілді.
Жұмыстың негізгі мақсаты гендерлік зорлық-зомбылық саласындағы қылмыстарды сотқа дейінгі тергеуге қатысатын полиция қызметкерінің іс-әрекеттерінің барынша тиімді алгоритмін әзірлеу.
Семинар-тренинг жұмысына қатысқандар:
— Шымкент облыстық әлеуметтік қызмет көрсету «Самғау» арнайы сенім орталығының психологы М.Утенова;
— «Сана сезім» әйелдер бастамаларының құқықтық қоғамдық орталық бірлестігінің директоры Ш.Хасанова;
— Шымкент қаласы сот сараптамасының сараптамашы У.Арипханов, психолог-сараптамшы Г.Карымсакова;
— ҚР ІІМ М. Букенбаев атындағы Ақтөбе заң институтының кәсіптік және қосымша білім беру факультетінің бастығы, полиция майоры Е. Балымов;
—  ҚР ІІМ Шырақбек Қабылбаев атындағы Қостанай академиясы ІІО әлеуметтік жұмысты ұйымдастыру кафедрасының бастығы,п.ғ.к., доцент, полиция полковнигі Н. Тулкинбаев;
Тренинг барысында халықаралық тәжірибені ескере отырып, полицияның гендерлік зорлық-зомбылық фактілеріне ден қою мәселелері, Корея Республикасының зерттелген тәжірибесі мысалында халықаралық нормалар мен тиісті заңнаманың даму тарихына қатысты мәселелер қозғалды, Қазақстан Республикасының заңнамасына салыстырмалы талдау жүргізілді; ІІО қызметкерлерінің әйелдер мен балаларға арналған дағдарыс орталықтарымен ынтымақтастық қағидаттары бойынша презентация ұсынылды, жыныстық және тұрмыстық сипаттағы зорлық-зомбылық құрбандарына көмек көрсетуде үкіметтік емес ұйымдардың жұмысы мен рөлі көрсетілді; құқық қорғау органдары мен басқа да мемлекеттік мекемелердің дағдарыс орталықтарымен өзара іс-қимылы бойынша өзекті мәселелер ашылды, сот-медициналық куәландыру процесінің мазмұны қаралды.

Тренинг соңында қатысушылар ақпарат алудан бастап, аталған қылмыс бойынша үкім шығаруға дейінгі полиция қызметкерінің іс-қимыл алгоритмін әзірледі, сондай-ақ осы санаттағы қылмыстарды толық және сапалы тергеу үшін нақты ұсынымдар ұсынылды.
Жұмыс қорытындысы бойынша семинар-тренинг қатысушылары сертификаттар алды.

ІІО әлеуметтік жұмысты ұйымдастыру
кафедрасының бастығы
полиция полковнигі
Н.Тулкинбаев

Семинар-тренинг для сотрудников полиции в учебном центре
МВД Республики Казахстан (г.Шымкент)

В рамках программы Партнерства Сеульского Центра Развития политики офиса ПРООН (USPC) с Республикой Казахстан для сотрудников полиции в учебном центре МВД Республики Казахстан (г.Шымкент) с 16 по 18 сентября 2019 года проводился семинар-тренинг на тему: «Усиление доступа к правосудию в сфере гендерного насилия – эффективное восприятие, увеличение потенциала и мобилизация сил полиции при работе по фактам гендерного насилия».

Основная цель работы — выработать наиболее эффективный алгоритм действий сотрудника полиции, принимающего участие в досудебном расследовании преступлений в сфере гендерного насилия.
В работе семинара-тренинга принимали участие:
— психолог специализированного центра доверия по оказанию социальных услуг «Самғау» М.Утенова;
— представитель института судебной экспертизы У.Арипханов;
— эксперт-психолог судебно-психиологического отделения Г.Карымсакова;
— директор общественного объединения правовой центр женских инициатив «Сана сезім» Ш. Хасанова;
— начальник факультета профессионального и дополнительного образования Актюбинского юридического института МВД РК им. М.Букенбаева майор полиции Е.Балымов;
— начальник кафедры организации социальной работы в ОВД Костанайской академии МВД РК имени Шракбека Кабылбаева полковник полиции Н.Тулкинбаев.
В ходе тренинга были затронуты вопросы реагирования полиции на факты гендерного насилия с учетом международного опыта, вопросы, касающиеся международных норм и истории развития соответствующего законодательства на примере изученного опыта Республики Корея:  проведен сравнительный анализ законодательства Республики Казахстан; представлена презентация по принципам сотрудничества сотрудников ОВД с кризисными центрами для женщин и детей; показана работа и роль неправительственных организаций в помощи жертвам насилия сексуального и бытового характера; раскрыты актуальные вопросы по взаимодействию правоохранительных органов и других государственных учреждений с кризисными центрами рассмотрено содержание процесса судебно-медицинского освидетельствования.
В завершении тренинга участниками был разработан алгоритм действий сотрудника полиции, начиная от получения информации и заканчивая вынесением приговора по данному преступлению, а также предложены конкретные рекомендации для полного и качественного расследования преступлений данной категории.
По итогам работы участники семинара-тренинга получили сертификаты.

Начальник кафедры
организации социальной работы в ОВД