«Абайдың саяси-құқықтық көзқарасы» атты дөңгелек үстел өтті

Қазақтың ұлы ақыны, аудармашы, сазгер, ағартушы Абай Құнанбаевтың туған күніне орай ІІМ Ш. Қабылбаев атындағы Қостанай академиясында «Абайдың саяси-құқықтық көзқарасы» тақырыбында дөңгелек үстел өтті.
Іс-шараға Академия бастығының орынбасары полиция полковнигі Ербол Қаппасов, П.Чужинов атындағы экономика және құқық институтының директоры, тарих ғылымдарының кандидаты Әлібек Табулденов пен Академияның 3-курс курсанттары қатысты.
Полиция полковнигі Е.Қаппасов шараның шымылдығын ашып, Абай Құнанбаевтың қоғамдық-философиялық ойы Қазақстанның тарихында ерекше орын алатынын атап өтті.
Іс-шара барысында курсанттар «Біріңді қазақ бірің дос. Көрмесең істің бәрі бос», «Жұмысы жоқтық, тамағы тоқтық – аздырар адам баласы», «Абай қалдырған ұлы мұра өз кезеңінде қоғам дамуының үлкен рухани тірегі» атты Абай Құнанбаевтың қара сөздеріне негізделген баянаттары оқылды. Дөңгелек үстелде Ұлы ақынның өмір жолы еске алынып, оның әйгілі шығармалары, жазу мәнері, қара сөздерінің мәні талқыланды.
-Бүгін, бізде ұлы Абайдың шығармашылығын еске алып, оның ерекше қырларымен танысуға тамаша мүмкіндік болды, біз ұлы мұрамызды ұрпақтан-ұрпаққа жеткізуіміз қажет деп санаймын, — деді дөңгелек үстелге қатысушы Ердәулет Қуандық.

В Костанайской академии МВД им.Ш.Кабылбаева проведен круглый стол на тему «Абайдын саяси-құқықтық көзқарасы». Мероприятие приурочено ко дню рождения знаменитого казахского поэта, просветителя Абая Кунанбаева.

В мероприятии приняли участие – заместитель начальника Академии полковник полиции Ербол Каппасов, директор института экономики и права им.П.Чужинова, кандидат исторических наук Алибек Табулденов, курсанты 3 курса Академии.
За круглым столом еще раз вспомнили жизненный путь великого сына степей — Абая Кунанбаева, творчество которого наполнено идеями гуманизма и нравственности. Обсуждались его знаменитые произведения, стили написания, чем наполнен смысл стихов. Неоднократно было сказано, о том, что благодаря Абаю казахский народ сблизился с русской, европейской, а так же восточной культурой.
С вступительным словом выступил полковник полиции Е.Каппасов, который отметил, что Абай Кунанбаев занимает особое место в истории общественно-философской мысли Казахстана. Это объясняется не только тем, что Абай был гениальным поэтом казахского народа, родоначальником письменной казахской литературы, создателем литературного казахского языка, но и потому, что он является самой крупной фигурой в истории казахской культуры дореволюционной эпохи.
Во время мероприятия курсанты выступили с докладами «Біріңді қазақ бірің дос. Көрмесең істің бәрі бос», «Жұмысы жоқтық, тамағы тоқтық – аздырар адам баласы», «Абай  қалдырған ұлы мұра өз кезеңінде қоғам дамуының үлкен рухани тірегі» , читали стихи Абая Кунанбаева.
— Сегодня у нас была прекрасная возможность вспомнить творчество великого Абая и познакомиться с его произведениями, — говорит участник круглого стола Ердаулет Куандык, — я считаю, что необходимо передавать из поколения в поколения наше великое наследие.